Year of the Goat. Rok kozy.

Chiński Nowy Rok to rok kozy i rozpocznie się on 19 lutego 2015 roku – zwiastuje rok spokojny i zbalansowany. Chociaż na świecie nie brakuje wojny, to jednak horoskop chiński przewiduje, że pokój zostanie utrzymany. Koza jest również symbolem kultury, a Chiński Nowy Rok to połączenie starożytnych zwyczajów i nowoczesnej zabawy. Dla Chińczyków jest to najważniejsze ze świąt – warto poznać szczegóły ich tradycji.

Kalendarz chiński to sześćdziesięcioletni cykl składający się z „12 ziemskich gałęzi” oraz „pięciu niebiańskich pni”. Każdej z gałęzi odpowiada jedno ze zwierząt chińskiego zodiaku (szczur, bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, owca, małpa, kogut, pies i świnia). Każdemu z pni natomiast odpowiada jeden z pięciu żywiołów (drewno, ogień, ziemia, metal i woda). Przez sześćdziesiąt lat wykorzystane zostają wszelkie możliwe kombinacje połączeń żywiołu i zwierzęcia. W 2015 roku będzie obchodzony rok kozy (w niektórych interpretacjach rok owcy).

Przygotowania

Do obchodów Nowego Roku Chińczycy przygotowują się już miesiąc wcześniej. W ósmy dzień ostatniego miesiąca starego roku cała rodzina przystępuje do generalnych porządków w domu, po to by wygnać z niego wszystkie złe duchy. Wielu Chińczyków stara się też spłacić wszystkie długi i rozwiązać problemy.

Rodzina jest najważniejsza

Obchody chińskiego Nowego Roku są zawsze bardzo spektakularne. Ulice miast toną w czerwonych ozdobach. Czerwony kolor ma chronić przed złem, zatem czerwone dekoracje i lampiony wiszą też we wszystkich oknach. Jest to święto, na które czekają całe rodziny. Chińczycy rozsypani po całym kraju zjeżdżają do rodzinnych domów i ostatniego dnia starego roku spotykają się podczas uroczystej kolacji całą rodziną, a następnie udają się do świątyń, gdzie modlą się o powodzenie w nowym roku.

Prezenty i zabawy

W pierwszy dzień nowego roku każdy, kto nie jest zamężny lub żonaty, otrzymuje koperty z monetami, jednocześnie każdy, kto jest zamężny lub żonaty, powinien dawać pieniądze. Dawanie pieniędzy jest znakiem powodzenia i dobrobytu. Czerwone koperty, dawane dzieciom w czasie obchodów nowego roku, to prezent urodzinowy – bowiem Nowy Rok w Chinach jest chwilą, w której do wieku osoby dolicza się kolejny rok życia. O zmroku na ulicach odbywają się zabawy i pokazy sztucznych ogni, tańce, korowody. Kulminacyjnym elementem świętowania jest korowód kilkudziesięciu osób, niosących wyobrażenie smoka. Zabawy uliczne trwają do późnych godzin nocnych.

Drugiego dnia Chińczycy modlą się do swoich przodków i bóstw. Są też wyjątkowo uprzejmi w stosunku do psów i dobrze je karmią, gdyż wierzą, że tego dnia przypadają urodziny wszystkich psów. Kolejne dni upływają pod znakiem odwiedzin bliskich i jedzenia.

Przesądy

W okresie noworocznym nie wolno denerwować się i krzyczeć na innych, zwłaszcza na dzieci, w związku z czym wiele przewinień uchodzi dzieciom na sucho. Nieszczęście przynosi upuszczenie czegoś na podłogę, przeklinanie oraz nie ubieranie czarnych ubrań.

Święto Latarni

Po dwóch tygodniach obchody chińskiego Nowego Roku kończą się Świętem Latarni. Podczas Święta Latarni ulicami, przyozdobionymi morzem lampionów, przechodzą liczne parady. Pracownicy, jadący do domu z dalekich części Chin, biorą na czas chińskiego Nowego Roku nawet do miesiąca wolnego.

To się nazywa świętowanie!