„VIVE la MODE – Francuzki na polskim tronie”

I oto mamy maj, który jest wyjątkowym miesiącem. Jak pisał słynny poeta Marian Hemar wszystko, co najpiękniejsze zaczyna się w maju…

W tym roku zaczęło się od świata mody – bajkowej, ulotnej, ale jakże dostojnej. Królewskie komnaty wypełniły się gwarem i śmiechem modelek, artystów fotografów, makijażystek, charakteryzatorek i stylistek.

W rolę modelek wcieliły się uczestniczki V już edycji programu „Debiutantki” realizowanego w Muzeum Pałacu w Wilanowie od kilku lat. Stylizacje inspirowane były strojami z czasów królowej Ludwiki Marii Gonzagi oraz królowej Marysieńki. Suknie barokowe, jak i kostiumy anielskie, zaprojektowały i ręcznie wykonały studentki Wyższej Szkoły Artystycznej pod kierunkiem profesor Aleksandry Plewako-Szczerbińskiej, najmłodsze modelki pozowały zaś w iście bajkowych sukniach marki DOLLY POLAND.

Sesję zdjęciową dla Magazynu Teraz Wilanów uchwyciły swoimi obiektywami: Katarzyna Dobraszkiewicz, Arkadiusz Obszyński oraz fotografki z „Fotospokojna” Barbara Dobrowolska, Milena Czosnowska, Weronika Janowska.

Partnerami sesji zdjęciowej byli Dolly Poland oraz Magia Brylantów.

Sesja była wstępem do niezwykłego pokazu mody, który odbędzie się  20 maja na dziedzińcu Muzeum Pałacu w Wilanowie w ramach tegorocznej Nocy Muzeów.

Pokaz inspirowany jest strojami z czasów królowej Ludwiki Marii Gonzagi oraz królowej Marysieńki. Towarzyszyły będą mu fragmenty XVII-wiecznego oratorium Alessandra Melaniego pt. „Golia abbattuto„, które zostało skomponowane po zwycięstwie w 1683 roku, na specjalne zamówienie papieża, jako uznanie dla odwagi i szlachetności króla Jana.

Organizatorką pokazu jest Agnieszka D. Michalczyk prezes Fundacji im. Królowej Marii Kazimiery, twórczyni programu „Debiutantki” realizowanego w partnerstwie z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, prekursorka słynnego Balu Debiutantek oraz pokazów mody z różnych epok w czasie Ogólnopolskich Nocy Muzeów.

Na epokowy pokaz mody zapraszają: Muzeum Pałac w Wilanowie, Dzielnica Wilanów m.st. Warszawy, Stowarzyszenie Akademia Wilanowska oraz Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie.