Tydzień Godnego Porodu

tgp_kwadrat_fb

W ramach kampanii „Rodzę – Mam prawa” Fundacja Rodzić po Ludzku organizuje ogólnopolski cykl spotkań lokalnych dla kobiet. W prawie 70 miejscach w Polsce w jednym tygodniu marca kobiety będą się edukować w zakresie swoich praw i dzielić doświadczeniami.

 

Wydarzenie jest częścią najnowszej kampanii Fundacji: „Chcemy, żeby kobiety w Polsce wiedziały, że wg prawa mogą rodzić w zgodzie z własnymi potrzebami” mówią jej reprezentantki.

 

Wg prawa kobieta może wybrać, kto będzie jej towarzyszył w szpitalu. Przygotowany przez nią plan porodu, czyli plan oczekiwań i potrzeb, powinien być wspólnie omówiony z personelem medycznym i wzięty pod uwagę. Wskazane jest, aby położna i lekarz zachęcali kobietę do swobodnej aktywności i poruszania się. Ważne jest również to, aby proponować jej różne metody łagodzenia bólu, wspierać ją emocjonalnie i traktować życzliwie. Po porodzie kobieta i dziecko mogą przez dwie godziny przytulać się do siebie w kontakcie  „ciało do ciała”, a potem otrzymywać rzetelne rady dot. karmienia piersią. Co ważne, a często pomijane, położna środowiskowa ma odwiedzić kobietę po porodzie w domu cztery razy, wspierać ją i udzielać pomocnych wskazówek.

 

W spotach kampanii „Rodzę – Mam prawa” słyszymy: „Nowoczesne Standardy Opieki Okołoporodowej pomagają wrócić do tego, co naturalne i instynktowne, przypominając, że to Ty znasz swoje ciało najlepiej. To samo ciało, które od zawsze potrafiło całować, od zawsze wie, jak urodzić.”

 

Lokalne Organizatorki z całej Polski w tygodniu 7-13 marca 2016 zaprezentują kobietom w całej Polsce najważniejsze zapisy Standardów Opieki Okołoporodowej, poprowadzą warsztaty oraz zaplanują różne formy aktywności w ramach spotkań. Informacje o wszystkich wydarzeniach pojawią się na stronie www.rodzicpoludzku.pl

 

Ambasadorką kampanii jest Celina Szwinta, położna i podróżniczka, współautorka bloga www.coztegozedaleko.pl

 

Kampanię objął patronatem honorowym Minister Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania.  Patroni medialni to Magazyn Dziecko oraz Tygodnik Powszechny.

Osoba do kontaktu: julita.ksiezycka@gmail.com

W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkie kobiety i pary w okresie okołoporodowym. Podczas spotkania skupimy się na prawach jakie przysługują kobietom zapisanych w Standardach Opieki Okołoporodowej. Opowiemy także o niefarmakologicznych metodach łagodzenia bólu, odpowiemy na nurtujące Was pytania. Warsztaty są darmowe stąd prosimy o zgłaszać chęć uczestnictwa – zapisy pod adresem julita.ksiezycka@gmail.com

9.03.2016 w godz. 18-20 w kawiarni I Love Juice na warszawskim Wilanowie, ul. Gieysztora 2, 

11.03 w godz. 15.30-17.30 w Stu Pociechach ul. Freta 20, na warszawskiej Starówce i

13.03 w cafe Plakatówka godz. 11-12.30 ul. Hlonda 2, Wilanów. 

Na spotkania zapraszają Doule: Julita Księżycka,  Pola Tyniec – Lipska i Julianna Jaworska a także Klub „o matko!”. Wszystkie jesteśmy członkiniami Stowarzyszenia Doula Polska http://www.doula.org.pl/kim-jest-doula