SZCZEPIENIA – rodzinna sprawa

Zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym powraca temat konieczności wykonywania szczepień ochronnych wspomagających zapobieganie chorobom zakaźnym. Współczesne szczepionki są bezpieczne i skuteczne, podanie wielu dawek jednocześnie nie przeciąży układu odpornościowego nawet u dziecka. 

 

Dzięki szczepionkom nasz organizm mobilizuje siły obronne poprzez wytwarzanie odpowiedniej ilości i typu przeciwciał. Ewentualne zakażenie wirusami po podaniu szczepionki niesie za sobą dużo łagodniejsze objawy, a ryzyko powikłań jest minimalne. Warto jest więc sprawdzić jakie szczepienia mogą wspomóc członków naszej rodziny w walce z wszechobecnymi wirusami.

 

Szczepienia obowiązkowe i zalecane

 

Szczególnie ważne jest zadbanie o wykonanie odpowiednich szczepień u dzieci (zgodnie z tabelą szczepień obowiązkowych i zalecanych) oraz kobiet w ciąży – największym zagrożeniem są infekcje wywołane przez wirusa WZW (wirusowe zapalenie wątroby) typu B, ale również ospa, grypa, tężec, krztusiec, odra czy świnka. O szczepieniach tych warto pomyśleć już na etapie planowania macierzyństwa – liczba dawek i ich działanie jest różne w zależności od rodzaju patogenów przeciwko którym szczepimy.

 

Szczepienia przed podróżą 

 

O szczepieniach warto jest pomyśleć również przy planowaniu wakacji. Szczepienia przeciwko żółtej febrze (żółtej gorączce) są obowiązkowe przy wyjeździe do większości państw położonych w Afryce czy Ameryce Południowej. Poza tym zaleca się szczepienia przeciwko tzw. Żółtaczce pokarmowej (WZW typu A) i wszczepiennej (WZW typu B). Wiele osób ma za sobą szczepienia przeciwko żółtaczce wszczepiennej (WZW typu B). Warto pamiętać, że  nie stanowią one ochrony przed żółtaczką pokarmową. Planując wyjazd należy pomyśleć więc o szczepionce przeciw WZW typu A.

 

Groźnymi bakteriami i wirusami można zarazić się również w Polsce. Niebezpieczeństwo rośnie bowiem wszędzie tam, gdzie występują duże skupiska ludzi, wysoka temperatura i brak podstawowych zasad higieny. Poza zagrożeniem wirusami żółtaczki w Polsce musimy liczyć się z jeszcze jednym czynnikiem wysokiego ryzyka, a mianowicie kleszczami, które przenoszą chorobę wirusową (kleszczowe zapalenie mózgu), atakującą układ nerwowy. Najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych jest przeprowadzenie pełnego cyklu szczepień ochronnych, które odbywa się w 3 dawkach.

 

Gdzie się zaszczepić?

 

Szczepienia można wykonywać tylko w wyznaczonych placówkach medycznych, które mają zarejestrowany PUNKT SZCZEPIEŃ. W Miasteczku Wilanów taki Punkt Szczepień dostępny dla każdego znajduje się w funkcjonującej przy Szpitalu Medicover American Clinic Warsaw.

 

www.americanclinic.pl/pl/aktualnosci/
www.americanclinic.pl

 

 

 www.americanclinic.pl
www.americanclinic.pl