„Słoiki” nie tylko z Wilanowa

22.„Słoiki” nie tylko z Wilanowa -22.1

28 grudnia 2014 r. Leon skończył 3 lata. O czym marzą chłopcy w dniu swoich trzecich urodzin? zestawie klocków z gwiezdnych wojen? O hulajnodze? O zdalnie sterowanym czerwonym ferrari?

Leon marzy o zabawie w berka z kolegami, szaleństwie na rowerze i beztroskich chwilach na placu zabaw w małpim gaju czy na ściance wspinaczkowej. Choć jego dzieciństwo to ciągłe wizyty w szpitalu i na sali rehabilitacyjnej, to mały Leon nie traci dobrego humoru, dzielnie znosi wszelkie zabiegi i nie przestaje się uśmiechać.

Nie znając historii Leona, nikt by nie powiedział, że ten wesoły, ciekawy świata chłopiec jest ciężko chory. Gdy miał 5 miesięcy, pewnego dnia nagle pojawiły się drgawki, podczas których maluch zaczął tracić kontakt z otoczeniem. Po wielu szczegółowych badaniach lekarze postawili diagnozę – guz mózgu i padaczka objawowa. Lokalizacja guza uniemożliwiła lekarzom usunąć go w całości, a konsekwencją kolejnych skomplikowanych operacji jest prawostronny niedowład ciała, obejmujący również nerwy twarzowe i wzrokowe, codzienna rehabilitacja oraz stała opieka neurologa, okulisty i innych specjalistów.

Koszty rehabilitacji, jaką musi przechodzić Leon, oraz zakup leków to k.. 4 tysiące złotych miesięcznie. Znacznie przekraczają możliwości finansowe rodziców, dlatego powstała akcja społeczna, która przerosła najśmielsze oczekiwania wszystkich.

14 grudnia ub. roku Rada Rodziców i Dyrekcja Publicznego Przedszkola nr 420, gdzie Leon jest podopiecznym, zorganizowała akcję charytatywną, podczas której można było kupić „słoiki”. „Słoiki z Wilanowa dla Leona”, bo tak właśnie nazywała się akcja, to domowe przetwory przygotowane przez darczyńców ze środowisk artystycznych i opiniotwórczych, świata mediów, polityki, sportu, mody itp.

Tłumnie przybyli ludzie wielkiego serca, a stoły, zastawione pysznymi przetworami, oznakowanymi spersonalizowanymi etykietami, szczelnie wypełniły obszerną salę przedszkola.

Akcję swoim udziałem zaszczycili Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z Małżonką Panią Anną Komorowską. Aktorka Agata Kulesza (znana m.in. z nominowanego w tym roku do Oscara filmu „Ida”) przygotowała słoik ze śliwkami w occie. Redaktorzy FAKTÓW stacji TVN oprócz przetworów przygotowali również reportaż z wydarzenia. Prezes PZPN Zbigniew Boniek, selekcjoner reprezentacji Adam Nawałka oraz Tomasz Iwan, dyrektor reprezentacji przekazali unikatową, limitowaną koszulkę Reprezentacji Polskiej, podpisaną przez nich samych. Samorząd studentów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przekazał słoik, który zamiast marmolady wypełniony był po brzegi monetami i banknotami uzbieranymi dla Leona na łączną kwotę 2013,93 PLN! Przedsięwzięcie organizacyjnie wsparł Dom Kultury Wilanów.

SŁOIKI z WILANOWA dla LEONA łącznie przyniosły 44 466, 33 PLN!!!

Wszystkie środki finansowe uzyskane w wyniku tego wydarzenia zostały w 100% przekazane na rzecz Fundacji ISKIERKA, która również w 100% przekaże je na potrzeby LEONA.