SARMACKA W KWIATACH

3 SARMACKA W KWIATACH

Kolejny sezon, kolejne kwiaty przy ulicy  Sarmackiej. Maj to czas szczególny, przynajmniej dla tej miasteczkowej ulicy. 

W maju, już tradycyjnie, wieszane są tu pelargonie na latarniach ulicznych. Wszystko za sprawą akcji społecznej Elegancka Sarmacka, którą zapoczątkowałam dzięki udziałowi hojnych sponsorów, wspólnot mieszkaniowych, mieszkańców i wsparciu urzędu w 2012 r. Teraz pomysł jest kontynuowany z ramienia Fundacji Nasze Miasteczko, która aktualnie szuka fundatorów na ukwiecenie kolejnego fragmentu ulicy.

Czemu służy ukwiecanie latarni? Kwiaty mają nadać tej jednej z najbardziej znanych arterii osiedla spójny charakter oraz zachęcić nas do wychodzenia z domów, wspólnych spacerów, wszelakich aktywności na świeżym powietrzu. Czerwony kolor pelargonii, które wraz z upływem czasu tworzą ozdobne, zwisające kule, stanowi znak rozpoznawczy tej części  Miasteczka Wilanów oraz sprawia, że cała ulica wygląda nie tylko elegancko i atrakcyjnie, ale nabiera prawdziwie europejskiego  charakteru.

Pomysł zrodził się w momencie, kiedy uznaliśmy, iż ulica Sarmacka jest na tyle zamieszkała, że w zasadzie należy skończyć ją także w wymiarze estetycznym i poprawić – na ile było to możliwe – kilka mankamentów funkcjonalnych. Wybudowano budynki, ale brakowało spójnej zieleni, ławek, stojaków rowerowych, estetycznych koszy na śmieci (wymieniliśmy je z zielonych na czarne) czy miejsc parkingowych przed usługami, które w ramach naszych koncepcji zrealizowała dzielnica.

Idea dekorowania przestrzeni publicznych dzięki m.in. kwietnikom zawieszanym na miejskich latarniach świetnie znana jest we Francji.  Służy temu konkurs Villes at Villages Fleuris i ranking, który informuje osoby wjeżdżające do danej miejscowości jak owo ukwiecenie zostało ocenione. Cztery kwiaty oznaczają najwyższą punktację w konkursie. Być może i tu, w Wilanowie, można organizować podobne imprezy na upiększanie dzielnicy poprzez dekorowanie najbardziej uczęszczanych miejsc kwiatami. Dzięki naszym staraniom kwiaty pojawiały się nie tylko przy ul. Sarmackiej. Fundacja zgłaszała potrzebę ozdobienia najważniejszych punktów wjazdowych do dzielnicy i osiedla tj. choćby skrzyżowanie al. Rzeczypospolitej z ul. Sobieskiego i al. Wilanowską. Kwiaty w al. RP pojawiały się w ub. roku teraz należy jeszcze zaznaczyć w ten sam sposób pas zieleni miedzy jezdniami w al. Wilanowskiej przy ul. Sobieskiego.

Jeśli podoba ci się akcja ukwiecania lamp ulicznych i chciałbyś ją wesprzeć, lub zgłosić swój budynek przy Sarmackiej do ukwiecenia napisz do nas:

fundacja@naszemiasteczko.org lub amp@naszemiasteczko.org

Anna Mirska-Perry

Fundacja Nasze Miasteczko

Fot. Paweł Radzikowski