Odliczanie do urlopu…

To, że wypoczynek,  wakacje i relaks są super – wie każdy. Pewnie każdemu zdarzyło się także odliczać dni do urlopu. Faktem jest jednak, że dla wielu ludzi wyjazd na urlop wiąże się jednak ze stresem. Nie wspominając o tym, że powrót to jeszcze trudniejsze doświadczenie. Nie trudno to uzasadnić. Często czekamy niemal rok na dwa tygodnie urlopu i w tym też czasie próbujemy zapomnieć o pracy, codzienności, trudnościach, o wszystkim. Co więcej zakładamy, że ta energia, którą przyniesie nam urlop wystarczy na kolejny rok. Co zatem zrobić, aby podczas urlopu wypocząć tak, aby energii wystarczyło nam chociaż do końca grudnia?

Zaplanuj swój urlop

Jednym z najważniejszych czynników sukcesu Twojego urlopu jest jego zaplanowanie,  a jeśli ma to być jedyny dłuższy urlop w ciągu roku to koniecznie powinien trwać co najmniej 2 tygodnie, bo niestety siedem dni to za mało. W związku z tym, że na co dzień żyjemy pewnymi założonymi z góry i powtarzającymi się planami dnia, to przez pierwsze dwa, trzy pierwsze dni nie będziemy wiedzieli, jak się zachować, zwłaszcza wtedy kiedy zabraknie ustalonego harmonogramu dnia.  I choć bardzo chcielibyśmy czuć wolni, zrelaksowani – to czujemy się zdezorientowani i zagubieni. Tym bardziej, że często myślimy ciągle co zrobiliśmy, a czego nie udało się dopiąć do końca przed wyjazdem. Trudno nam zatem szybko przyzwyczaić się do tego, że jesteśmy już na urlopie. Kto z Was tak miał? A może pamiętacie opowieści Waszych znajomych, którzy wrócili po urlopie bardziej zmęczeni niż byli przed?

To co ważne przy planowaniu wyjazdu to zaplanowanie tego, co chcesz zobaczyć, zwiedzić i robić podczas urlopu. Sprawdzenie jak i czym dojechać w wybrane przez Ciebie miejsca, gdzie warto zjeść. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co jest Ci potrzebne na wyjazd, co warto kupić i unikniesz na miejscu niepotrzebnego stresu.

Ciało i umysł na wakacjach

Z psychologicznej perspektywy największą korzyść może nam przynieść urlop, podczas którego zadbamy o nasz umysł i ciało. Zastanów się zatem, co lubisz robić najbardziej i rób tego dużo podczas swojego urlopu. Dla niektórych relaks oznacza leżenie na plaży, dla innych aktywnie spędzony czas połączony z uprawianiem sportów. Inni odpoczywają podczas zwiedzania zabytków, zwiedzania wyjątkowych miejsc, a jeszcze inni podczas zabawy. Rób zatem to co przynosi Ci najwięcej radości i przyjemności – zadbasz wtedy o swój umysł. Pozwól sobie także na nic nierobienie. Wysypiaj się, odżywiaj zdrowo, a zadbasz o ciało. Nie zapomnij przy tym wszystkim odciąć się od Twoich obowiązków zawodowych.  Odłącz się od czytania e-maili, ustaw wiadomość, że Jesteś na urlopie i poproś o kontakt po Twoim powrocie. Jeśli Jesteś szefem zostaw firmę w rękach swoich pracowników. Jeśli zespół nie jest w stanie sobie bez Ciebie poradzić – to znaczy, że coś jest nie tak. Pozwól odpoczywać swoim pracownikom w pełni, kiedy przychodzi czas ich urlopu. Nie dzwoń do nich i uszanuj ich przestrzeń regeneracji i odpoczynku.  Tylko wtedy wrócą do pracy z jeszcze większą energią do pracy.

Urlop, urlop  i po urlopie…

Kiedy wracamy z urlopu czeka nas wyzwanie – ponownie przyzwyczaić się do innej niż na urlopie rzeczywistości. I oczywiście to także wymaga czasu. Warto jednak już jednak wtedy zaplanować kolejny wyjazd. Nie musi to być tygodniowa wyprawa, czasami weekendowe wyjazdy mogą nam przysporzyć wielu ciekawych doznań i doładować „akumulatory”. Takie weekendowe wyjazdy pozwalają oderwać się od miejskiego zgiełku, od komputera, telefonu i odpocząć na łonie natury, czy w innym ciekawym wybranym przez Ciebie miejscu.

Jeśli Jesteś już po urlopie warto także pomyśleć o przyjemnym wykorzystaniu wakacyjnych miesięcy. Kiedy większość firm ze względu na czas urlopów działa w na zwolnionych obrotach zwolnij trochę i Ty. Jest to dobry czas na: spotkania z przyjaciółmi na łonie natury, robienie sobie mini wycieczek po mieście, spacery, pikniki, czytanie książek, oddanie się bardziej swojemu hobby i pasji, rozpieszczaniu się, eksperymentowaniu… To także czas na zaplanowanie wspólnego czasu z dziećmi, kiedy nie ma perspektywy zadań domowych i tematów szkolnych. Kiedy dzieci spędzają z nami czas to w wakacyjny czas warto zaplanować wspólne działania: wyjście na roli, rowery, wyjazd do ciekawego parku rozrywki, wyprawa do lasu, ognisko itp. Poza tym warto także wpuścić trochę wakacyjnej świeżości do związków. Kiedy dzieci spędzają czas u dziadków lub na obozach wakacyjnych mamy więcej czasu dla siebie. Może warto z partnerem wybrać się na randkę, zrobić wspólnie coś innego niż zwykle, pogotować wspólnie, wybrać się na wycieczkę, do kina, teatru… Jeśli robicie takie rzeczy przez cały rok – to super! Zawsze jednak można zrobić coś inaczej. Wakacje to dobry czas, bo mają smak przygody i kojarzą się z relaksem, zwolnieniem tempa i radością – sprawcie, żeby jesienią były pięknym wspomnieniem.

Życzę Wam niezapomnianych wakacji ☺

Na marginesie

Ponad połowa pracujących Polaków zazwyczaj decyduje się na jeden urlop wakacyjny, który trwa od 5 do 15 dni. Najczęstsze są urlopy dwutygodniowe, szczególnie w przypadku osób zatrudnionych na etatach – wynika z badań przeprowadzonych przez Work Service. Znacznie rzadziej Polacy wybierają się w okresie letnim na kilka krótszych urlopów, na przykład tygodniowych.

Z danych opublikowanych przez Komisję Europejską wynika, że jesteśmy bardzo zapracowanym narodem. W pracy spędzamy średnio 42,5 godz. tygodniowo. Wyprzedzają nas – co może wydawać się mocno zaskakujące – tylko Grecy z prawie 44 godz. Jednocześnie kraj ten boryka się z bardzo wysoką stopą bezrobocia. Natomiast najkrócej wśród państw UE pracują Finowie oraz Francuzi – mniej niż 40 godzin tygodniowo.

 

za www.parkiet.com, lipiec 2015r.

 

Beata Jurasz

Life & Business Coach, trener  rozwoju osobistego, psychopedagog kreatywności, trener biznesu,  trener „Odyssey of the Mind”, wykładowca, autorka artykułów, współorganizatorka konferencji naukowych.

Pasjonatka motywacji i strategii osiągania celów. Wspiera ludzi w odkrywaniu przez nich ich wewnętrznego potencjału i motywacji. Pomaga klientom osiągać sukcesy prywatne i zawodowe poprzez coaching, szkolenia i warsztaty.