Noc w Muzeum

http://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-photo-hampton-court-palace-night-image13110295

Noc Muzeów pod patronatem Europejskiej Rady Europy to wydarzenie, które nie zna granic. W wielu państwach europejskich, w tysiącach muzeów, w ten sam weekend, od 17 do 19 maja 2013 roku, otwiera się przed nami unikalna możliwość doświadczenia dziedzictwa kultury. Muzea udostępniają swoje zbiory bezpłatnie i przygotowują wiele nietypowych atrakcji, które nie są dostępne na co dzień. W Londynie już nie tylko zwiedzamy muzea w nocy, ale możemy w nich nawet przenocować.

Zdarza się, że, proponując dzieciom wizytę w muzeum, spotykamy się z ich niechęcią i niezadowoleniem. Są, niestety, jeszcze takie muzea, które straszą pustkami i gdzie można spotkać tylko znudzone wycieczki szkolne. Najmłodsi nie chcą w taki sposób spędzać wolnego czasu, często więc słyszymy od nich wymówkę „ale przecież ja tam zasnę”. W normalnej sytuacji być może dalibyśmy się namówić na zmianę planów, ale w Noc Muzeów odpowiadamy „tylko weź swoją pidżamę” i z uśmiechem zabieramy nasze pociechy na „sleepover” (przyp. red. nocleg) do Pałacu Kensington w Londynie lub do biblioteki The John Rylands University Library w Manchester.

Obecnie Pałac Kensington to najbardziej popularny królewski apartamentowiec, w którym mieszkają członkowie rodziny królewskiej, nieposiadający osobnych rezydencji. Największy apartament jest rezydencją książąt Cambridge: księcia Williama i jego żony – księżnej Kate Middleton. Mieszkanie liczy dwadzieścia pokoi i zostało gruntownie odnowione w poprzednim roku. Wcześniej mieszkała w nim księżniczka Małgorzata, młodsza siostra królowej Elżbiety, a także uwielbiana Lady Diana. Z pomieszczeń w pałacu korzysta też regularnie książę Harry, który po ślubie swojego brata Williama przeprowadził się do nowego apartamentu z wcześniejszej rezydencji Clarence House. Właśnie w Pałacu Kensington podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów odbędzie się nocne przyjęcie dla dzieci, a to miejsce gwarantuje, że wszyscy goście będą czuć się jak członkowie królewskiego rodu.

Inną atrakcją typu „pidżama party” dla dzieci organizuje biblioteka Uniwersytetu w Manchester. Tematem przewodnim jest brytyjski serial wszechczasów – „Doctor Who”. Dzieci zaczynają wieczór od oglądania dwóch epizodów, a następnie przygotowują własną gazetkę o rzeczach niemożliwych i próbują rozwiązać zagadkę statku. Ta z pozoru zwykła budka policyjna to w rzeczywistości statek kosmiczny i wehikuł czasu, który posiada duszę i serce, uważa się za kobietę i komunikuje się telepatycznie ze swoim właścicielem. Zachwycone wydarzeniem dzieci przychodzą do biblioteki – przebrane za swojego ulubionego bohatera serialu – i mają możliwość wygrania wielu nagród w konkursach. Zmęczone po kilku godzinach aktywnej zabawy, nocują w zabytkowej czytelni, a nad ranem czeka na nie piknik śniadaniowy w bibliotecznej kawiarni.

W przypadku obu atrakcji warto wcześniej zarezerwować miejsca. Niestety, liczba zwiedzających jest bardzo ograniczona, a liczba dorosłych osób nie może przekroczyć liczby dzieci.

Alternatywą dla osób dorosłych jest więc nocne przyjęcie w Hampton Court Palace na południowo–zachodnim krańcu Londynu. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, kiedy możemy zwiedzić królewską rezydencję Tudorów w zupełnie inny sposób. Wieczór rozpoczyna się uroczystą kolacją i kończy królewskim śniadaniem. Nocne zwiedzane zapewnia poznanie wielu sekretów królewskich sypialni Henryka VIII. Ekipa muzeum towarzyszy zwiedzającym całą noc, dzieląc się swoją wiedzą i opowiadając pałacowe historie. Czy uda nam się zasnąć? Muzeum przygotowuje materace w historycznej piwnicy, natomiast o ciepłe śpiwory i ubrania każdy gość musi zaroszczyć się samemu.

Te przykładowe atrakcje Nocy Muzeów w Londynie to tylko namiastka tego, co można zobaczyć w ten majowy weekend. Czy to w Londynie, Paryżu, czy Warszawie, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. W końcu to jedyna taka noc w roku, więc warto ją dobrze zaplanować. Życzymy wszystkim dobrej Nocy!

Małgorzata Wróblewska