NIERUCHOMOŚCI W DOBIE KORONAWIRUSA

W stabilnym i przewidywalnym świecie dobrobytu, planowania i inwestowania, zaskoczył nas wirus SARS-CoV-2 potocznie zwany koronawirusem. Nasza codzienność zaczęła przypominać scenariusz filmu przedstawiającego apokaliptyczną wizję świata przyszłości. Początkowa panika zanika, a nasze życie zdaje się wracać do normalności, z nowym towarzyszem, który szybko nas nie opuści.

My jednak, musimy żyć dalej i tak, jak wcześniej planować. Koronawirus sparaliżował myślenie i działanie, miała wpływ na reakcję ludzkości na niewiedzę o zagrożeniu. Wygląda na to, że przyjdzie nam jeszcze, przez bliżej nieokreślony czas, funkcjonować w jego otoczeniu. Ale czy powinniśmy odkładać nasze marzenia oraz plany na później?

Rynek nieruchomości w Polsce w 2019 roku zaskoczył ponownymi wzrostami i energicznością w sprzedaży. Oddano do użytkowania ponad 207 tysięcy lokali, a urzędy wydały pozwolenia na budowy kolejnych 268 tysięcy nowych mieszkań i domów. Takie wyniki nie były notowane od kilkudziesięciu lat! Pierwszą reakcją na epidemię był wstrzymany oddech. Rynek zwolnił, lecz na horyzoncie nie widać obniżki cen. Dla kupujących to mimo wszystko dobra wiadomość, gdyż w Warszawie od lutego 2019 roku do lutego 2020 roku wzrost cen poszybował o 16%. Epidemia jedynie zahamowała ten wzrost.

Trudno przecież sobie wyobrazić dalsze podwyżki stawek w dobie szalejącej pandemii. Na horyzoncie nie ma też jednak korekty cen. Co więcej, rynek nieruchomości premium nadal utrzymuje się na stabilnym poziomie.  

Kolejnym argumentem przemawiającym za utrzymaniem cen i dalszą sprzedażą nieruchomości, są tanie kredyty. W ciągu niespełna miesiąca, po latach przerwy, kredyty potaniały o 2% – z 10% jeszcze w pierwszych dniach marca do 8% obecnie.

Ceny nieruchomości
Próbując przewidzieć reakcję rynku, powinniśmy czerpać wiedzę z różnych źródeł. Aktualnie najbardziej prawdopodobny, i podobny do naszych polskich realiów, wydaje się scenariusz „węgierski”. Gdy obniżono stopę referencyjną do 0,5%, łatwiejsze okazało się uzyskanie kredytu na mieszkanie, a ceny wciąż rosły.

Może okazać się, że w drugim kwartale ceny nieruchomości wzniosą się na kolejne wyżyny. Narodowy Bank Polski wpompował na rynek miliardy złotych i rekordowo obniżył stopy procentowe. W wyniku takich ruchów, zdolność kredytowa statystycznej polskiej rodziny zwiększyła się. Obniżone stopy procentowe spowodowały również absolutny brak sensu w inwestowanie w lokaty bankow, a obligacje stały się jeszcze mniej atrakcyjne niż dotychczas. Jest więc dalece prawdopodobne, że w obliczu taniego kredytu, wysokiej inflacji i braku bezpiecznej alternatywy – zainwestujemy w nieruchomości stymulując tym samym ich cenę. Za kilka miesięcy przyjdzie nam przekonać się co do trafności tych przewidywań.  

Epidemia koronawirusa wymusiła zmiany na rynku nieruchomości, w tym zmianę sposobu prezentacji ofert. Żadna odpowiedzialna agencja nieruchomości czy deweloper nie pozwoli sobie na narażenie klienta na niebezpieczeństwo. Codziennością stały się prezentacje online, filmy i wirtualne spacery, ale i videokonferencje negocjacyjne. Sprzedaż spowolniła, lecz nie zanikła. W dobie zagrożenia inflacją, niepewnego jutra, nieruchomości stanowią jedną z najbezpieczniejszych inwestycji, więc tym bardziej w dobie obniżenia stóp procentowych oraz dodruku pieniądza przez NBP, niestabilna sytuacja na giełdzie i niepewność rynku walut, może jedynie pomóc temu sektorowi. Rynek nieruchomości zawsze był jedną z najbezpieczniejszych przystani dla inwestorów. Obecnie mamy do czynienia jedynie z przesunięciem transakcji w czasie.

Historia największych epidemii XXI wieku pokazuje, że wywołany przez nie gospodarczy kryzys, miał jedynie krótkotrwały charakter, a rynki nieruchomości szybko wracały do równowagi. Przykład z Hong Kongu, gdzie już po 9 miesiącach od wybuchu epidemii SARS, wskaźniki zatrudnienia oraz ceny nieruchomości wróciły do trendów sprzed kryzysu (opracowanie Zillow Economic Research). Bardzo zbliżony scenariusz można było zaobserwować w przypadku epidemii MERS oraz wirusa H1N1. W zależności od źródła danych – obie doprowadziły do kilku procentowego spadku PKB. Mimo tego, już rok później, po spowolnieniu nie było ani śladu.

W przypadku Polski wciąż jest za wcześnie na wyciąganie wniosków. Dotychczasowa historia uczy nas jednak, że do tej pory światowa gospodarka poradziła sobie z każdym kryzysem. Mniejsza liczba transakcji, wcale nie musi przełożyć się na obniżenie cen. Analiza lokalnych i ogólnopolskich serwisów pokazuje, że mediana cen mieszkań oferowanych na sprzedaż, praktycznie niczym nie różniła się od tej sprzed miesiąca. Obniżek nie widać ani w Warszawie ani w innych większych miastach.

 

Przyszłość rynku
Co będzie dalej? Tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jedno jest pewne. W piramidzie potrzeb Maslowa, dom w hierarchii naszych potrzeb jest w jej podstawie. Jeśli tylko nasze możliwości finansowe pozwalają na spełnienie marzeń związanych z docelowym, wymarzonym domem, to mądrze zainwestowany kapitał, w nieruchomość położoną w prestiżowej lokalizacji, jest najbezpieczniejszą formą lokowania majątku.

Nieruchomości zawsze były najbardziej stabilną formą lokowania aktywów. Wzrost powinien być szacowany w perspektywie 10 lat i historycznie wzrost taki jest widoczny. Nieruchomości właściwie nie posiadają ryzyka majątkowego, utraty jego wartości. Pamiętajmy, że chwilowe zmiany trendów na rynku, nie mają wpływu na końcowy wynik w 10 letniej lub dłuższej perspektywie.

Przy Królewskim Trakcie
W przypadku Warszawy, na szczególną uwagę inwestorów zasługuje Wilanów. Dzielnica od lat kojarzona z prestiżem, której wizytówką na początku XXI wieku stało się osiedle „Miasteczko Wilanów”. Już sama lokalizacja osiedla zobowiązuje. Bezpośrednie sąsiedztwo historycznego Pałacu Wilanowskiego, malowniczego parku, rezerwatu przyrody, ogrodu botanicznego oraz bliskość jedynego uzdrowiska na Mazowszu, doskonale wpisują się w ponadczasowe potrzeby społeczeństwa. W dobie zagrożeń, możliwość obcowania z przyrodą, odkrywania uroków Powsina czy wyciszenia na wciąż dzikich nadwiślańskich plażach, wydaje się być bardzo kuszącą perspektywą.

Ceny transakcyjne w dzielnicy Wilanów, w porównaniu z ościennymi lokalizacjami, jak Mokotów, Ursynów czy Powiśle, w dalszym ciągu są na znacznie niższym poziomie. W perspektywie najbliższych kilku lat, zostanie rozbudowywana infrastruktura dzielnicy, a nowo powstające nowoczesne placówki edukacyjne, zachęcą do zamieszkania w tej bardzo urokliwej dzielnicy Warszawy.

Co ważne, w najbliższym czasie zostaną rozwiązane problemy z komunikacją, która dotychczas uchodziła za największą bolączkę Nowego Wilanowa. Inwestycje drogowe oraz komunikacyjne już realizowane, bądź zatwierdzone przez Miasto, jak linia szybkiego tramwaju, Południowa Obwodnica Warszawy, czy budowa Mostu Południowego, z pewnością wpłyną na ceny tutejszych nieruchomości.  Jeszcze kilka lat temu, dużym problemem był właściwie brak komunikacji miejskiej w obrębie osiedla. Obecnie największe arterie, jak Aleja Rzeczpospolitej czy ul. Adama Branickiego, obsługiwane są bardzo efektywnie przez ZTM Warszawa. Obecnie przejazd z ulicy Branickiego do Placu Unii Lubelskiej trwa 23 minuty. W nieodległej przyszłości, czas przejazdu ulegnie znacznemu skróceniu za sprawą nowoczesnej linii tramwajowej, która ma powstać do 2023 roku. Przebieg trasy linii szybkiego tramwaju będzie nawiązywał do historycznego szlaku komunikacyjnego – Traktu Królewskiego, niegdyś wiodącego ze Starego Miasta w kierunku południowym, aż do siedziby Króla Jana III Sobieskiego.

Dokonując zakupu w dobrej, rozwojowej lokalizacji bezpiecznie ulokujemy kapitał. Życie w przestrzeni uszytej na miarę naszych potrzeb, w bezpiecznej i rozwijającej się dzielnicy z pełnym zapleczem edukacyjnym to spełnienie marzeń wielu z nas. Dom jest przystanią, dzięki, której możemy sięgać dalej, realizować plany zawodowe, ale przede wszystkim przeżywać chwile szczęścia z rodziną, partnerami, dziećmi, przyjaciółmi.  Życie trwa, a koronawirus nie powinien wygrać z marzeniami.

 

Miasteczko Wilanów z lotu ptaka – na pierwszym planie HAMPTON Residence Wilanów – nowa inwestycja domów jednorodzinnych premium na terenie Miasteczka Wilanów.