Na językach w maju

 

Myśląc o maju, większość z nas myśli o weekendach, wypadach za miasto czy kocyku pod gruszą. A gdyby tak dołączyć do majowego szaleństwa festiwali w największych miastach Europy? Berlin, Cannes i Londyn serdecznie zapraszają do odwiedzin i przeżycia niesamowitych chwil na świeżym powietrzu i nie tylko.

FESTIWAL KULTURY I KARNAWAŁ W BERLINIE

Festiwal Kultury i Karnawał w Berlinie odbywają się co roku w weekend Zesłania Ducha Świętego. Ten wspaniały, kolorowy i tętniący życiem festiwal, celebrujący wszystkie kultury świata, organizowany jest z okazji 30. rocznicy powstania The International Art of Leaving Foundation. Festiwal trwający 4 dni obfituje w koncerty, występy, pokazy kulinarne, a w powietrzu czuć zapachy i smaki wszystkich kontynentów. Kulminacją imprezy jest przemarsz parady w niedzielę.

Ponad 70 tys. gości ze 150 krajów uczestniczących w festiwalu stoi wzdłuż ulicy, podziwiając występy zarówno profesjonalistów, jak i nieprofesjonalistów, bo jest to ich święto – święto ludzi, z różnych grup wiekowych i społecznych, o odmiennych kulturach i rasach. Przez te 4 dni wszelkie bariery międzyludzkie wydają się nie istnieć. Festiwal ma na celu uszanowanie zasad, norm i wartości różnorodnych kultur oraz świętowanie harmonii tej różnorodności. Park Jogi Festiwalu Kultur Świata kusi i zachęca do odwiedzenia Berlina. Odnajdziemy tam życiodajną energię, spokój, a być może zechcemy nawet zmienić styl życia?

Berlin świetnie radzi sobie z przyjęciem tak wielkiej liczby gości. Najlepszym miejscem na pobyt w czasie karnawału jest dzielnica Kreuzberg, czyli samo serce imprezy, bądź zakwaterowanie przy stacji Hallesches Tor czy Mehringdamm.

FESTIWAL W CANNES

Nie ma chyba bardziej prestiżowego festiwalu filmowego niż ten, który odbywa się niemal nieprzerwanie od 1946 r. na Lazurowym Wybrzeżu w Cannes.

Na coroczne święto filmu przybywają znamienitości z branży filmowej, a także debiutanci, którzy dopiero wkraczają do świata fleszy, splendoru i czerwonego dywanu. Najważniejszą nagrodą przyznawaną podczas canneńskiego festiwalu jest Złota Palma (Palme d’Or) dla najlepszego filmu.

Do tej pory jedynymi polskimi  filmami, które zostały nagrodzone Złotą Palmą są: „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy oraz „Pianista” Romana Polańskiego.

W tym roku podczas 68. edycji festiwalu postanowiono oddać hołd Ingrid Bergman, której podobizna znajduje się na tegorocznym, oficjalnym plakacie eventu. Aktorka grała u boku takich legend kina jak: Alfred Hitchcock, Humphrey Bogart, Roberto Rossellini czy Gregory Peck. W trakcie festiwalu podczas Cannes Classics wyemitowany zostanie dokument Stiga Björkmana poświęcony aktorce, zatytułowany „Her Own Words”.

68. festiwal filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 13–24 maja. Na czele jury zasiądą Joel Coen i Ethan Coen.

LONDON COFFEE FESTIVAL

W dniach od 30 kwietnia do 3 maja rozpoczyna się Londyński Festiwal Kawy 2015, czyli jedna z najważniejszych imprez kawowych w Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że UK w tym czasie odwiedzi ponad 22 tys. interesantów. To miejsce dla tych, którzy nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki ukochanej kawy, rozmowach przy espresso lub relaksującej mocchi.

Festiwal podzielony jest na dwie sesje: 30 kwietnia–1  maja – spotkania branżowe, 1–3 maja – festiwal otwarty dla gości. W weekend planowane są 3 sesje: brunch session (10–13), lunch session (13–16) oraz teatime session (16–19).

Festiwal urozmaicą pokazy profesjonalnych baristów, które potrafią zmienić picie porannej kawy w chwile prawdziwej celebracji tego popularnego napoju, a także degustacja kaw ponad 200 producentów, kioski smakoszy oraz muzyka live.

Głównym punktem Festiwalu będzie całkowicie nowa formuła zawodów dla baristów pod nazwą Coffee Masters, a nagroda główna dla zwycięzcy to 5000 GBP. Polskę w tym roku będzie reprezentował Sławek Saran.

Ciekawy jest również fakt, że jednym z pomysłodawców koncepcji zawodów jest łodzianin, Victor Frankowski, który od lat mieszka w Londynie.