Na językach w kwietniu

Maj pod znakiem Wielkanocy obfituje na świecie w wydarzenia z nim związane, ale już od kolejnego tygodnia kwietnia można znaleźć w kalendarzu kilka wyjątkowo ważnych wydarzeń, na które widzowie i uczestnicy czekają cały rok. Walentynki w Katalonii, Maraton w Londynie, filmowy festiwal Tribeca w Nowym Jorku – to tylko kilka z tych najważniejszych wydarzeń w kwietniu, o których warto wiedzieć.

London Marathon

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu cel w życiu – bez względu na to, jak szybko dobiegną do mety. Bycie w centrum wydarzeń jest najlepszą nagrodą. Miliony widzów i miłośników sportu stoją wzdłuż ulic, dodatkowo wydarzenie przyciąga turystów i staje się cykliczną imprezą, której nie można przegapić. To jedna z najbardziej popularnych imprez biegowych na świecie. Maraton w Londynie przyzwyczaił kibiców do tego, że co roku na starcie staje niewiarygodna wręcz liczba mocnych zawodników. Pomaga w tym rozkwit maratonu w ostatnich latach – konkurencja jeszcze nigdy nie była tak mocna. W 2015 r. zapowiada się kolejny bieg, który jest wielokrotnie mocniejszy niż Igrzyska Olimpijskie, czy mistrzostwa świata. Na liście startowej znajdzie się m.in. dwóch ostatnich rekordzistów świata oraz sześciu najszybszych biegaczy minionego sezonu. Z pierwszej dziesiątki na świecie z zeszłego roku w Londynie pojawi się aż ośmiu biegaczy. Bardzo trudno jest otrzymać pakiet startowy, więc prawie wszyscy uczestnicy kupują udział od biur podróży. Trasa jest bardzo płaska i szybka, a na dodatek gwarantuje widok na Westmister Bridge, the Houses of Parliament i Big Ben.

www.virginmoneylondonmarathon.com

Bercelona Festa de Sant Jordi

W kwietniu Katalonia świętuje na cześć swojego patrona – świętego Jerzego. W rocznicę jego śmierci Katalończycy tłumnie wychodzą na ulicę (chociaż nie jest to dzień wolny od pracy), gdzie odbywają się rozmaite imprezy i wydarzenia kulturowe. Na przykład na barcelońskim Placu św. Jakuba (Plaça de Sant Jaume) tancerze przeprowadzają pokazy Sardany – narodowego tańca Katalonii. Co ciekawe, La Diada de Sant Jordi to w Katalonii święto zakochanych. Osoby sobie bliskie obdarowują się prezentami, ale zawsze są one takie same. Mężczyźni wręczają swoim ukochanym róże, natomiast panie odwdzięczają się książką. La Rambla – naj-bardziej znana i tłumnie odwiedzana ulica w Barcelonie – pełna jest w tym dniu stoisk z kwiatami i książkami. Szacuje się, że co roku 23 kwietnia sprzedaje się około czterech milionów róż oraz prawie pół miliona książek.

www.culturapopular.bcn.cat

Nowy Jork Tribeca Film Festival

Festiwal Filmowy Tribeca odbywa się w Nowym Jorku, mieście różnorodności i kontrastów. Istnieje zaledwie od 2002 r., a swoim nazwiskiem firmuje go Robert De Niro, który wraz z przyjaciółmi chciał ożywić Dolny Manhattan po tragedii 11 września. Tribeca była dla mieszkańców Nowego Jorku nowością, ale bardzo szybko odniosła sukces. Są tu prezentowane zarówno niskobudżetowe filmy niezależnych artystów, jak i wielkie superprodukcje. Miały tu premiery takie hity jak „Mission: Impossible 3”, „Spider Man 3”, ale też „Purple Violets” Edwarda Burnsa, „Transamerica” Duncana Tuckera z Felicity Huffman, „Otępienie” Harrisa Goldberga z Matthew Perrym czy „The killing of John Lenon” Andrew Piddingtona. www.tribecafilm.com/festival