Na językach w czerwcu

Program wydarzeń kulturalno-artystycznych w czerwcu jest zazwyczaj bardzo bogaty. Miłośnicy imprez na świeżym powietrzu już się szykują na liczne parady, uliczne teatry, koncerty, wystawy, kina pod chmurką… Tak dzieje się w wielu krajach. Prezentujemy kilka wybranych, o których zazwyczaj słychać wiele – nie można ich pominąć oraz takie, o których dowiecie się być może od nas.

Trooping the Color: The Queen’s Birthday Parade w Londynie 

MC Download Queen large (544x688)

Królowa Elżbieta II będzie w tym roku świętować swoje 89. urodziny. Monarchini ma szansę, aby tym samym pobić rekord pod względem długości panowania i prześcignąć swoją prababkę Wiktorię, której wynik to imponujące 64 lata.

Urodziny Elżbiety II przypadają 21 kwietnia, lecz królowa świętuje dwa razy do roku. W drugą sobotę czerwca (w tym roku jest to 13 czerwca) urodziny obchodzone są oficjalnie, jako uroczystość państwowa. Dodatkowy termin świętowania nie jest przypadkowy, a wywodzi się z tradycji, kiedy to obchody urodzin monarchy przekładano na ciepłe miesiące, jeśli data wypadała zimą, a pogoda często uniemożliwiała przeprowadzenie publicznych uroczystości na świeżym powietrzu.

Trooping the Colour to parada wojskowa ze sztandarem i orkiestrą, której początki wywodzą się z XVIII w. Zanim jednak paradę połączono z celebracją urodzin monarchy, w zamierzchłych czasach chorążowie maszerowali ze sztandarem przed bitwą, aby ci wiedzieli, gdzie się zgrupować. Przemarsz defilady rozpocznie się o godzinie 10.00 i wystartuje ze świątecznie udekorowanej alei Pall Mall z Pałacu Buckingham do koszar gwardii konnej, gdzie znajduje się plac musztry. Usytuowany jest on w okolicy St. James Park, Downing Street, budynków dawnego ministerstwa wojny i admiralicji.

The Queen's Birthday Parade: Trooping the Colour

Aby wziąć udział w paradzie należało w styczniu i lutym złożyć specjalną aplikację i określić ilość zamawianych biletów (maksymalnie 3). Szczęśliwcy zostali poinformowani o przyjęciu ich aplikacji na początku marca. Ci, którzy mieli mniej szczęścia, mogą natomiast bezpłatnie oglądać próby tzw. Major General’s Review, które odbywają się 30 maja. Ranga i splendor wydarzenia jest taki sam z wyjątkiem braku obecności królowej. http://www.householddivision.org.uk/trooping-the-colour

Wystawa Picasso/Dali. Dali/Picasso w Barcelonie 

Pablo Picasso, urodzony 1881 r. w Maladze, Salvatore Dali, urodzony w 1904 r. w Figueres – 23 lata różnicy między niewątpliwymi geniuszami sztuki, a udaje im się nawiązać porozumienie dusz, tak silne, że ma ono odwzorowanie w ich twórczości. Ta wystawa to nie tylko podziwianie rysunków i rzeźb, to także podróż zgłębiająca tajniki relacji Picasso-Dali, którzy mimo różnych poglądów politycznych, w czasach frankistowskiego reżimu, potrafili znaleźć porozumienie na płaszczyźnie sztuki. Wędrówka przez historię kubizmu i surrealizmu – żaden miłośnik sztuki nie powinien i nie może przejść obok tej wystawy obojętnie.

Wystawę będzie można oglądać do końca czerwca w katalońskiej stolicy. Obejmuje ona  80 dzieł pochodzących z muzeów w Barcelonie i Nowym Jorku, chociaż znajdują się tu również obrazy z innych prestiżowych kolekcji, m.in. z Centrum Pompidou w Paryżu czy sztokholmskiego Moderna Museet.

http://www.museupicasso.bcn.cat/en/

Praque Quadrenniale 2015

Prague for kids (1000x667)

Praskie Quadriennale Scenografii i Przestrzeni Teatru to trwający dziesięć dni performance. Sztuki wizualne przenikają się z teatrem, teatr przenosi się do galerii i na ulicę. Praskie Quadriennale to największy i najważniejszy festiwal sztuki scenograficznej na świecie! Scenografia, projektowanie kostiumów, oświetlenie, dźwięk, nowe techniki takie jak site-specific i miejskie performance – tego wszystkiego można się spodziewać w ramach kolejnego praskiego eventu. Z cyklicznego wydarzenia wystawienniczego PQ w ostatniej dekadzie rozwinęło się na skalę globalną. Jest to nie tylko impreza dla specjalistów, ale także dla miłośników teatru. O festiwalu mówi się „żywa wystawa”.

Tematami tegorocznej wystawy są Music Weather Politics – Muzyka Pogoda Polityka.  Wystawę można interpretować w dwojaki sposób. Po pierwsze, łącząc wszystkie elementy, co daje nietypowe, nowatorskie rozwiązania w sztuce, bądź osobno, jako hasła niezależne, gdzie tylko jedno z nich przewodzi ekspozycji.

Praskie Quadriennale Scenografii i Przestrzeni Teatralnej można podziwiać od 18 do 28 czerwca.

http://www.pq.cz/en/

Madagascar’s Independence Day

madagascar lanterns (1000x665)

Madagaskar przeszedł wielką transformację w XIX i XX w. Mając strategiczną lokalizację w południowo-wschodniej Afryce, był obiektem licznych najazdów. Ostatecznie, w 1896 r., stał się kolonią francuską. Pod panowaniem kolonizatorów znajdował się przez 64 lata, do roku 1960, kiedy utworzono Republikę Madagaskaru.

Na Madagaskarze dzień niepodległości obchodzony jest 26 czerwca. Uroczystości zaczynają się o 9.00, kiedy to Malgasze maszerują na Mahamasima Stadium, aby tam wysłuchać przemówień ważnych osobistości oraz w honorowym miejscu zawiesić flagę państwa. Po oficjalnej części ludzie oddają się takim przyjemnościom jak mecze piłki nożnej i lokalne konkursy. Świętują dobrym jedzeniem, piciem i tańcami. Głównym punktem dnia jest „Hira Gasy” – muzyczna prezentacja malgaskiego folkloru. Artyści ubrani w tradycyjny malgaski ubiór łączą śpiew z tańcem, prezentując historię Madagaskaru. Z wielką niecierpliwością na rozpoczęcie świętowania czekają także dzieci, ponieważ w nocy z 25 na 26 czerwca w niebo wystrzeliwane są fajerwerki oraz kolorowe Aredrina znane jako lampiony.

Wszystkim Malgaszom życzymy wspaniałej zabawy podczas ich święta niepodległości!