Muzeum Plakatu

4 czerwca Muzeum Plakatu obchodziło swoje 47 urodziny. Muzeum jest oddziałem Muzeum Narodowego, jego inauguracja miała miejsce 4 czerwca 1968 roku.

Pomysłodawczynią była Janina Fijałkowska – historyk sztuki oraz pracownik Działu Plakatu w Muzeum Narodowym w Warszawie, było to przedsięwzięcie pionierskie. Od początku założeniem było badanie historii sztuki plakatu.

Obecnie jest to największy na świecie zbiór kolekcji plakatu z drugiej połowy minionego stulecia – liczy on 25 tys. tytułów. Jeśli zaś chodzi o zbiór plakatu polskiego, liczy aż 36 tys. tytułów.

Pierwsza wystawa, którą udostępniono zwiedzającym, była prezentacją dorobku twórczego Wojciecha Zamecznika (1923 – 1967), artysty znanego z eksperymentalnego wykorzystania fotografii w tworzeniu plakatu.

W przeciągu 47 lat swojego istnienia Muzeum zorganizowało ponad 300 wystaw, spośród których wiele pokazywanych było zagranicą w renomowanych muzeach, galeriach, instytucjach publicznych, placówkach dyplomatycznych, często na zasadzie wzajemności i wymiany.

Warto tu wspomnieć chociażby: Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Musée des Arts Decoratives i Musée de l’Affiche w Paryżu, Moravská galerie w Brnie, Műcsarnok  w Budapeszcie, Slovenská národná galéria w Bratysławie, Deutsches Plakatmuseum w Essen, Julistemuseo w Lahti, Museum of Modern Art w Toyama, Musashino Art University, Library of Congress w Waszyngtonie, Ginza Graphic Galery w Tokio, Dansk Plakatmuseum w Århus, Muzeum Narodowe w Bukareszcie, Museo Valenciano de la Ilustración y la Modernidad w Walencji, Nationalmuseet w Kopenhadze, Deutsches Historisches Museum w Berlinie, Maison du Livre et de l`Affiche w Chaumont,  BDCI. Musée d`Histoire Contemporaine w Paryżu.
Stała współpraca prowadzona jest z Muzeami Narodowymi w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Podobnie z Muzeum Sztuki i Muzeum Kinematografii w Łodzi, Zamkiem Królewskim w Warszawie i Państwową Galerią Sztuki Zachęta.