Mikroapartamenty czy pokoje hotelowe?

Kilka tygodni temu mieszkańcy okolic  ul. Św. Urszuli Ledóchowskiej zebrali kilkaset podpisów pod listem do Burmistrza Dzielnicy Wilanów, Pana Ludwika Rakowskiego, w sprawie planowanej budowy mikroapartamentów, zwanych też aparthotelem przez jednego z warszawskich dużych deweloperów. Mieszkańcy są przeciwni tego typu inwestycji. 

Według planów zagospodarowania przestrzennego teren u zbiegu ulic Ledóchowskiej i Branickiego nie przewiduje zabudowy mieszkalnej. Dopuszcza za to budynki o charakterze oświatowym i hotelowym. Deweloper, przewiduje postawienie na tej działce kilku małych, trzypiętrowych budynków, w których znajdą się wyłącznie mieszkania o wielkości 18–19 mkw., co oznacza w praktyce malutkie kawalerki. Docelowo osiedle ma składać się z 8 tego typu budynków, w których oprócz małych mieszkań będą mieściły się usługi (np. ogólnodostępna pralnia, kawiarnie), ale  w pierwszym etapie mają powstać dwa domy, w których zmieści się nawet 200 małych lokali. Deweloper przekonuje, że oferta skierowana jest do ludzi młodych, studentów, biznesmenów, którzy w Warszawie tylko bywają, a nie mieszkają na stałe. Również dla firm, które dla swoich pracowników wynajmują mieszkania, zamiast pokoi hotelowych. Wielkość mieszkań wskazuje na dużą rotację mieszkańców, architekci przekonują, że nie sprzyja to ani budowaniu wspólnoty, ani poczuciu przynależności do miejsca, a bardziej kojarzy się z koszarami lub akademikiem. Mieszkańcy są zaniepokojeni, obawiają się nasilinego ruchu samochodowego, co przełoży się na obniżenie komfortu zamieszkiwania i spadek wartości nieruchomości w tym rejonie.

Inwestycja jest wzorowana na wrocławskim projekcie Starter, gdzie na mieszkania zaadaptowano dawny akademik. Projekt ten podobno cieszy się dużym zainteresowaniem i popularnością wśród klientów pomimo dość wysokich cen. Wilanów ze względu na dość dobrą komunikację z centrum miasta może być dobrym kąskiem inwestycyjnym. Powstająca obwodnica południowa Warszawy, coraz większa liczba biurowców, a co za tym idzie, ich pracowników, podnosi atrakcyjność miejsca dla potencjalnych właścicieli (indywidualnych i dla firm) tego typu mikroapartamentów.