La Magie Tour Eiffel

10.La Magie Tour Eiffel1

W lutym dużo pisaliśmy o Walentynkach i miłości. A gdy o miłości mowa, to przecież nie może zabraknąć Paryża i wieży Eiffla – symbolu romantycznych spotkań, wymarzonego miejsca zaręczyn i podróży poślubnych. To magiczne miejsce będzie obchodzić 31 marca kolejną rocznicę dnia, w którym Alexandre Gustave Eiffel wywiesił na szczycie francuską flagę.

Wieża Eiffla – przez Francuzów nazywana Tour Eiffel – powstawała w latach 1887–1889. Jej budowa pochłonęła 1,5 mln dolarów, co – jak na tamte czasy – było majątkiem. Konstrukcja złożona jest z ponad 18.000 elementów oraz łączących je nitów w liczbie ponad 2,5 miliona sztuk. Łącznie waży około 10.500 ton i regularnie co 7 lat przechodzi malowanie, na które zużywa się ponad 50 ton ciemnobrązowej farby. Wieża Eiffla ma wysokość przeszło 300 metrów i była najwyższą budowlą świata aż do roku 1930, kiedy ten tytuł przypadł biurowcowi Chryslera w Nowym Jorku.

Od poziomu ziemi do pierwszej platformy wieży wiedzie 347 stopni. Aż 674 stopnie prowadzą do drugiej platformy, a aby dostać się do małej platformy, umieszczonej na szczycie wieży, należy pokonać kolejne 1.710 stopni.

Kto zdecyduje się na taką wspinaczkę, może liczyć na coraz piękniejsze i rozleglejsze widoki, rozciągające się po horyzont z kolejnych tarasów. Na najwyższy taras, znajdujący się na wysokości 276 metrów nad ziemią, można się dostać jedynie windą. Znajdując się na samym szczycie wieży Eiffla w bezchmurny dzień, można dojrzeć tereny oddalone nawet o 42 mile.

Wieża jest również najcenniejszym zabytkiem Europy i to dosłownie. Włoska izba gospodarcza Monza and Brianza Chamber of Commerce, biorąc pod uwagę renomę, popularność, lokalizację i wpływ na gospodarkę, wyceniła ją na 434 miliardy euro, co daje jej prym przed rzymskim Koloseum, Templo Expiatorio de la Sagrada Familia w Barcelonie, angielskimi Tower of London i Stonehenge. Niewiele brakowało, by nie było jej dzisiaj w ogóle. Zbudowana w setną rocznicę Rewolucji Francuskiej na paryską Wystawę Światową, jako symbol potęgi kraju i możliwości technicznych epoki, w pierwotnym założeniu miała zostać rozebrana po 20 latach.

W 1889 roku wieża została udostępniona dla zwiedzających. Corocznie przybywają tu miliony turystów, chcących na własne oczy obejrzeć symbol Paryża i Francji.

Nie wszyscy podróżni wchodzą na tarasy widokowe wieży. Niektórym wystarczy podziwianie jej z poziomu ziemi, zapomnienie o upływie czasu i rozkoszowanie się chwilą.

Więcej informacji o wieży Eiffla znajdziecie na stronie www.tour-eiffel.fr.

Małgorzata Wróblewska