KULTURALNY WILANÓW 2020

Początek roku to dobra okazja, aby podpytać naszego burmistrza Artura Buczyńskiego o atrakcje planowane na 2020 w Dzielnicy Wilanów. Co ciekawego czeka mieszkańców Wilanowa? Jakie wydarzenia kulturalne, sportowe i artystyczne planuje Dzielnica?

Rozmowa z Arturem Buczyńskim – Zastępcą Burmistrza Dzielnicy Wilanów

 

Jakie plany kulturalne na 2020 rok ma Dzielnica Wilanów?
W roku 2020 nie zwalniamy tempa, jeśli chodzi o kalendarz wydarzeń kulturalnych, sportowych czy artystycznych w Wilanowie. Właśnie ruszył po raz kolejny nasz projekt „Zimowy Wilanów”, realizowany wspólnie z Royal Wilanów, w ramach którego oferujemy mieszkańcom, tym małym i dużym, zimowe atrakcje blisko domu. Na Plaży Wilanów postawiliśmy górkę zjazdową, na której dzieci mogą poszaleć na specjalnych pontonach. Natomiast tuż obok, w Royal Wilanów, w klimatycznej atmosferze, można poćwiczyć jazdę na łyżwach na przygotowanym specjalnie lodowisku.


A co nas czeka po „zimowych szaleństwach”?
W marcu w Wilanowie odbędzie się gala finałowa plebiscytu Warszawiaki 2019. Zarówno w tej, jak i poprzedniej edycji, Dzielnica Wilanów jest współorganizatorem tego wyjątkowego wydarzenia.
W plebiscycie warszawiacy będą mogli oddać swój głos w 15 kategoriach: kino, teatr, muzeum, klub, restauracja, pub, bar, kawiarnia, centrum rozrywki, sport, dom kultury, zdjęcie, wydarzenie roku, Warszawa w sieci i Warszawiak Roku. Zachęcam naszych mieszkańców do głosowania, szczególnie na wilanowskich kandydatów.

 

Czy możemy też liczyć na wydarzenia sportowe?
W sferze sportu, również w tym roku, chcemy zapewnić imprezy na najwyższym poziomie. Wczesną wiosną w Centrum Sportu Wilanów odbędą się Mistrzostwa Polski Kettlebell oraz Wioślarski Tytan Warszawy. Mogę uchylić rąbka tajemnicy i zapowiedzieć, że w 2020 roku zaprosiliśmy do współpracy Marcina Gortata. W maju planujemy organizację Campu z tym niezwykle utalentowanym koszykarzem.

Natomiast wszystkich fanów kolarstwa zapraszamy do Wilanowa 5 lipca. W tym dniu ulicami naszej dzielnicy przejedzie najsłynniejszy wyścig kolarski Tour de Pologne.
Jeśli chodzi o plany Dzielnicy Wilanów na 2020 rok nie sposób pominąć też bogatej oferty naszego Centrum Sportu Wilanów, ale to już opowieść na odrębny materiał.

 

Czy planowane są również inne atrakcje lub kolejne edycje imprez lubianych przez mieszkańców, takich jak np. „Bieg Czas na Wzrok”?
Będą oczywiście też imprezy dużego formatu. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o festiwalu sportowym Wannado, o festiwalu kulinarnym „Polska od Kuchni”, o Latających Psach i imprezach biegowych, takich jak „Bieg po nowe Życie” czy „Bieg Czas na Wzrok”. O takie imprezy proszą nas nasi mieszkańcy. A ich opinia i potrzeby są dla nas priorytetem i wyznacznikiem w planowaniu atrakcji.

 

I oczywiście Dni Wilanowa…
Oczywiście. Mimo, że to dopiero początek 2020 roku, to omawiamy szczegóły najważniejszych  imprez dzielnicy  – Dni Wilanowa 2020 oraz październikowego Królewskiego Festiwalu Światła. Jesteśmy już po naszej wewnętrznej „burzy mózgów”. Pomysłów jest wiele, powoli przygotowujemy się do negocjacji z artystami. Nie zdradzę jednak, kogo planujemy zaprosić. Mogę jednak potwierdzić, że w tym roku Dni Wilanowa odbędą się 12 oraz 13 września i postaramy się Państwa zaskoczyć.

Podsumowując, rok 2020 zapowiada się niezwykle ciekawie dla mieszkańców. Sportowo, artystycznie i kulturalnie.
Dokładnie tak. Mówiąc o kulturze w Wilanowie nie możemy zapomnieć o działalności Centrum Kultury Wilanów, które wyznacza kierunki w tej dziedzinie i inspiruje lokalną społeczność. W swojej ofercie w 2020 roku ma przedstawienia teatralne, koncerty, warsztaty, spotkania, wystawy. Warto więc odwiedzać CKW, którego filie są w całej naszej dzielnicy. Gwarantujemy spotkanie z kulturą najwyższej jakości.
W tym miejscu muszę wspomnieć również o działalności kulturalnej biblioteki publicznej, w której oprócz bogatego księgozbioru, nasi mieszkańcy mogą uczestniczyć w warsztatach czy spotkaniach, dyskusjach i wykładach ciekawych osobowości świata literatury na temat szeroko pojętej kultury.

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w naszych wydarzeniach w Wilanowie!

Dziękujemy za rozmowę.