Kajmany. Arrr!

Listopad. Szaro, buro, liście opadły. Coraz częściej pada deszcz, a niektórzy wietrzą nosem już nawet nadchodzące opady śniegu… I jak tu nie wspominać wakacji pełnych słońca? Podobno właśnie w listopadzie przychodzi ten czas, kiedy znowu zapragniemy odpoczynku i chętnie zaplanujemy wyjazdy do ciepłych krajów. Jeśli jesteś w tym gronie, warto wziąć pod uwagę Kajmany – przepiękne wyspy na Morzu Karaibskim, gdzie właśnie w listopadzie odbywa się jedyny w swoim rodzaju Festiwal Piratów.

Kajmany to urocze wyspy na Morzu Karaibskim, odkryte przed Krzysztofa Kolumba w 1503 roku i nazwane „Tortugas” ze względy na ogromne ilości żółwi morskich, które można tam spotkać. Przez długie lata to właśnie te wyspy były schronieniem piratów, więc nic dziwnego, że dzisiaj wykorzystują swoją historię jako główną atrakcję turystyczną. Oczywiście to nie jedyna niespodzianka, której można tam doświadczyć. Można także popływać z płaszczkami (w miejscu o nazwie Stingray City), przyjrzeć się z bliska rafie koralowej, zapuścić się w marynarskie piekło (The Ironshore landscape of Hell) czy odwiedzić farmę żółwi. Jeśli jednak możliwość poczucia się jak Jack Sparrow pośrodku tajemniczego lasu na wyspie jest dla ciebie najbardziej kusząca, to warto odwiedzić Kajmany na kilka dni w połowie listopada, właśnie podczas Pirackiego Tygodnia.

W tym roku Piracki Tydzień odbywa się w dniach od 6 do 16 listopada. To dziesięć dni wypełnionych po brzegi muzyką, ulicznym tańcem, konkursami, grami, wspaniałym lokalnym jedzeniem i trunkami, atrakcjami dla dzieci, inwazją piratów i Dniami Dziedzictwa (Heritage Days) w większości miast ulokowanych na wyspach Grand Cayman, Little Cayman i Cayman Brac. Program wydarzenia jest tak bogaty, że trudno jest brać udział we wszystkich atrakcjach, za to można wybrać dla siebie takie, które najbardziej nam odpowiadają i poświęcić się im w całości.

Festiwal rozpoczyna się specjalnym poczęstunkiem, sztucznymi ogniami oraz Kick-off Party na plaży. W kuchni kajmańskiej królują głównie owoce morza i żółwie, a w szczególności zielony żółw morski. Ciekawostką jest to, że żółwie hoduje się w sztucznych hodowlach, a setki maleństw wpuszcza się do morza, aby gatunek nie wyginął. Mieszkańcy Kajmanów zajadają się mięsem, którym obdarowuje ich morze, a najbardziej popularne danie to gulasz z żółwia i małży oraz tzw. obiad kokosowy, czyli gulasz z ryb gotowany z mlekiem kokosowym, różnymi owocami morza i warzywami. Potrawy są duszone lub gotowane bardzo powoli, co nadaje im specyficzny smak i zatrzymuje wartości odżywcze. Ta wyjątkowa uczta dodaje sił szczególnie tym gościom, którzy na drugi dzień startują w specjalnym biegu – Pirates Week 5K Run. To nie jedyna atrakcja drugiego dnia festiwalu. Po południu odbywa się tu konkurs kostiumów pirackich dla dzieci (Children’s Pirate Costume Competition), a także wybory miss festiwalu (Miss Festiwal Queen Competition). Wieczorem oczywiście na gości czeka pokaz fajerwerków, tańce i muzyka do białego

rana.

Muzyka karaibska jest dość specyficzna – połączenie typowego folku z popem. Tradycje muzyczne chroni i rozpowszechnia Kajmańska Narodowa Kulturalna Fundacja, dzięki której na wyspie odbywają się również inne festiwale, poza Festiwalem Piratów, takie jak Narodowy Festiwal Wysp Kajmańskich w Opowiadaniu Opowieści (Cayman Islands International Storytelling Festival) i kajmański festiwal jazzowy (Cayman JazzFest).

Kolejne dni Festiwalu Pirackiego przenoszą nas jeszcze bliżej wody. W programie są zawody pływackie na 10K, wyścig łodzi studenckich, parada statków i podwodne szukanie skarbów. Najbardziej wyczekiwane przez publiczność są regaty łodzi papierowych (Cardboard Boat Regatta), w których jedną z najważniejszych konkurencji jest spektakularne zatonięcie łodzi. Zabawa jest gwarantowana, a każdy wieczór wieńczy pokaz sztucznych ogni i kolejne taneczne imprezy na ulicach miast. Podczas Pirackiego Tygodnia niektóre miasta Wysp Kajmańskich przygotowują również własne programy podczas tak zwanych Dni Dziedzictwa. Są to West Bay Heritage Day, North Side Heritage Day, Bodden Town Heritage Day, George Town Heritage Day.

Na pewno jest w czym wybierać, jeśli chodzi o pirackie atrakcje, jak również nie brakuje okazji do ćwiczenia pirackich okrzyków: Ahoy! Avast! Czy Arrr!

Małgorzata Wróblewska