France Nice Carnival

CARNAVAL 2013

Karnawał w Nicei to najważniejsze artystyczno-kulturalne wydarzenie na całym Lazurowym Wybrzeżu na przełomie lutego i marca. To dwutygodniowy raj dla turystów z wielobarwnym, rozśpiewanym świętem kwiatów oraz licznymi maskaradami i defiladami. Dorównuje splendorem karnawałowym zabawom w Brazylii czy Wenecji i przyciąga na Côte d’Azur co roku ponad milion turystów.

Karnawał w Nicei jest jednym z najstarszych i największych w Europie imprez karnawałowych. Tradycja tego wydarzenia sięga średniowiecza, a dokładnie 1294 r. Jednak dopiero w roku 1873 Andriot Saëtone założył komitet festiwalowy, który zaczął organizować to wydarzenie w profesjonalny sposób. Również trzy lata później (1876) odbyła się pierwsza parada kwiatów, która jest bardzo nietypowym, wyczekiwanym i stałym elementem karnawałowego programu.

Podczas imprezy właściwie całe miasto udekorowane jest tysiącami kwiatów: gerberów, storczyków, irysów, hiacyntów, róż, goździków i kamelii. Najbardziej wymownymi kwiatami są jednakże żółte krzewy mimoz, które stanowią znak rozpoznawczy Nicei przez dwa tygodnie trwania karnawału.

Każdego roku, podczas tego wyjątkowego święta odbywają się tradycyjne, barwne parady. Przez ulice miasta przetaczają się tonące w kwiatach platformy, na których usadawiają się postacie ze świata bajek i piękne dziewczęta w imponujących strojach. Całemu wydarzeniu towarzyszy głośna muzyka i festiwal światła.

Na słynnej Promenadzie Anglików podziwiać można paradę kwiatową, na której turyści i mieszkańcy są hojnie obsypywani świeżymi kwiatami. Z tej „bitwy kwiatowej”, jak zwykli ją potocznie nazywać mieszkańcy, wszyscy wychodzą z naręczami kwiatów. Główną postacią kwiatowej parady jest Miss Karnawału, mieszkanka Nicei, którą wcześniej w głosowaniu wybrali mieszkańcy. Ten najważniejszy rydwan, zgodnie z tradycją, przybrany jest kolorowymi storczykami.

Pochód urozmaicają występy grup taneczno-muzycznych zaproszonych z egzotycznych zakątków świata. Salsa miesza się z oberkiem, tango z rockiem i rytmami jazzowymi. Maszerują szkoły cyrkowe, szczudlarze i czarownice. Większość pokazów oraz defilad ma miejsce na placu centralnym imienia marszałka Francji Andre Massena. Odbywają się one zawsze późnym wieczorem pod gołym niebem.

Co istotne, wszystkie maski, stroje oraz rydwany przyozdobione kwiatami przygotowują nicejskie rodziny zwane Carnavaliers, których korporacja liczy około dwustu członków skupionych w czterech stowarzyszeniach. Pomagają im artyści lokalni – rzeźbiarze, rysownicy, karykaturzyści. Karnawał w Nicei nie może się również odbyć bez udziału tak zwanej kociej muzyki określanej mianem Le Charivari. Jest ona wykonywana poprzez grę na patelniach i garnkach z towarzyszeniem śmiechów i wrzawy tysięcy głosów uradowanych turystów.

Karnawał w Nicei gromadzi co roku mnóstwo ludzi żądnych wrażeń wizualnych i artystycznych. Każdego roku jest inny temat przewodni. W tym roku jubileuszowa,130. edycja rozpocznie się 14 lutego i potrwa do 4 marca.

W tym czasie Niceą będzie rządzić Król Gastronomii, ponieważ to właśnie kuchnia jest tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia.

W bogatym programie artystycznym przewidziany jest także dostępny dla wszystkich bal maskowy i kostiumowy organizowany w eleganckich hotelach. Dwutygodniowe szaleństwa kończy pokaz sztucznych ogni.

www.nicecarnaval.com

Amusez-vous!