Dookoła Świata z Academy International

„W duchu międzynarodowości rozwijamy zdolności w atmosferze radości”.

 

Jak poznać cały świat mając zaledwie kilka lat i nieco ponad metr wzrostu? Cóż, samodzielna podróż odpada, rodzice obiecali wakacyjny wyjazd, ale to brzmi jak najbardziej odległa z odległych wizja przyszłości… Pozostaje więc jedno – wraz z koleżankami i kolegami z Academy International każdego dnia „zwiedzać” najbardziej odległe zakątki świata, próbować regionalnych dań, nieść pomoc tam gdzie jej potrzeba, uciąć sobie pogawędkę z kolegą z Chorwacji  oraz celebrować wszystkie ważne święta w kulturze odwiedzanych kontynentów.

 

Dzisiejsze dzieci to obywatele świata i jako tacy bawią się, wychowują i uczą. Od najmłodszych lat kształtują swoje umiejętności początkowo w zakresie samoobsługi, następnie umiejętności manualnych, językowych, wizualno – przestrzennych, logicznych, ruchowych i artystycznych. Obcując z innymi uspołeczniają się i wchodzą w relacje interpersonalne. To właśnie te spotkania ukazują im bogatą tradycję międzynarodowych kultur. Dziedzictwo literackie rozwija ich umiejętności językowe. Zwyczaje kulinarne uczą nowych smaków. Dzieła sztuki plastycznej, muzycznej i teatralnej rozwijają poczucie estetyki, wrażliwość, uczą empatii. Od najmłodszych lat życia dziecka bardzo ważną rolę odgrywają więc „międzynarodowe spotkania z kulturą”.

 

Przedszkola Academy International jak co roku rozpoczyna kolejny już cykl międzynarodowych zabaw. Tym razem dzieci poznają zwyczaje związane z obchodami świąt z różnych części globu.

 

Począwszy od „Dnia Chłopca” – po japońsku, podczas którego wieloma barwami rozpromieniły się kolorowe koinobori – tradycyjnie latawce w kształcie rulonu ukazujące smoka, wykonywane  w tym dniu przez maluchy.

 

Potrzeba badania i eksperymentowania nadaje sens działaniu, dlatego też przedszkolaki z Academy International z niecierpliwością pytają: „co dziś odkryjemy?” lub „co dziś ugotujemy?”. Smaki odgrywają bowiem niezwykłą rolę, są charakterystyczne dla każdej części świata. Podopieczni Academy International to wyśmienici szefowie kuchni, podczas swoich podróży pt. „Taste of the world” sami robią sałatki owocowe, pieką apple pie rodem z Wielkiej Brytanii, czy też rolują słodkie sushi.

 

Najważniejsze jest jednak to, że osobiste doświadczenia wzbogacają ich wiedzę o świecie tak bogatym i ciekawym. W projekcie „International celebration” nie ma granic i barier, w duchu dobrej zabawy i tolerancji dzieci poznają nowe kultury.

 

Najbliższe okazje do świętowania w duchu międzynarodowym już wkrótce, zbliża się bowiem Międzynarodowy Dzień Kobiet, Powitanie Wiosny na świecie oraz Dzień Polskiej Flagi .

 

Little and big American Trip to „wyprawa” w formie warsztatów edukacyjnych i kulinarnych mający na celu zapoznanie dzieci z państwem jakim są Stany Zjednoczone. Dzieci były i uczestniczyły aktywnie w Country Show, Turkey Day, Disney World oraz karnawale w Nowym Orleanie. W planach wciąż mają: konkurs piosenki amerykańskiej, Not American Fries, American Sports, Skaut Trip.

 

Dzieci w Academy International uczestniczą w różnych projektach międzynarodowy długo- i krótkoterminowych.

 

Jednym z nich jest: „Say hello to the world!” To wyjątkowe przedsięwzięcie, gdzie już nic nie jest „na niby”. Dzieci bowiem za pomocą komunikatora społecznościowego, jakim jest Skype rozmawiają na żywo ze swoimi rówieśnikami z innych krajów, w tym roku znajomości zawierają w niezwykle pięknej i słynącej z gościnności Chorwacji.

 

Również współpraca z UNICEF jest stałym elementem międzynarodowych podróży przedszkolaków z Academy International – w tym roku jet to projekt pt. „Wszystkie kolory świata”, a jego celem jest kształtowanie wśród dzieci postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także i przyjemne.