By the river

Czerwiec w Londynie to statystycznie bardzo ciepły miesiąc. Temperatura podnosi się nawet powyżej 25˚C, a ilość opadów odczuwalnie się zmniejsza. Stąd być może właśnie w tym miesiącu organizowane są bardzo wyjątkowe, rodzinne imprezy, które odbywają się nad Kanałem Regent’s lub na samej Tamizie. Oglądając i bawiąc się na brzegu rzeki, można się schować w cieniu i ochłodzić – a dla tych, którzy biorą czynny udział w zabawie – niezaplanowana kąpiel nie powinna być taka straszna.

Jeśli lubisz karnawałową zabawę, to właśnie w czerwcu jest doskonała okazja, aby dołączyć całą rodziną do wyjątkowej imprezy na wodzie. Canalival w Londynie to pierwszy prawdziwy pływający karnawał. Wystarczy, że znajdziesz gumowy ponton lub dmuchaną oponę i już możesz zabrać rodzinę w ekscytującą podróż w dół Kanału Regent’s.

Na czoło tej niesamowitej armady pływających dmuchańców wysuwa się wielka platforma, z której płyną dźwięki elektryzującej muzyki, aranżowanej przez znanego DJ’a. Dodatkowych atrakcji można wypatrywać na innych artystycznych łodziach, które tworzą szpaler niespotykanej flotylli.

Dobra wiadomość dla turystów, odwiedzających Londyn w tym czasie, to darmowy udział w tej fantastycznej zabawie. Każdy może dołączyć, jeśli tylko zaopatrzy się w dmuchane koło, łódkę lub ponton. Wszelkie dmuchane formy są dozwolone, byle tylko posiadały wystarczającą wyporność i nie posiadały silników motorowych. W związku z tym można się spodziewać różnych, dziwnie wyglądających pojazdów pływających, co stanowi nie lada atrakcję. Nie przegap tej okazji i zaplanuj letnie popołudnie przy Kanale Regent’s, jeśli akurat w tym czasie zwiedzasz Londyn.

Start flotylli rozpoczyna się przy Gainsborough Studios, następnie płynie w dół rzeki, na wschód, w kierunku Broadway Market. Organizatorzy zapewniają szalony dzień pełen wrażeń. Liczą też na to, że zwrócą uwagę turystów na naturalne piękno sieci kanałów we wschodnim Londynie.

Druga impreza na wodzie, której nie można pominąć w czerwcu, to The Dragon Boat Festival. Można obejrzeć, jak rywalizują ze sobą na wodzie zespoły w chińskich łodziach, lub bawić się na lądzie przy London Regatta Center. Impreza organizowana jest od osiemnastu lat i w kalendarzu chińskim oznacza rozpoczęcie pory deszczowej i czas przesilenia letniego. To wyjątkowe wydarzenie w Londynie, które dołącza do innych podobnych imprez na całym świecie, podczas których uroczyście celebruje się te starożytne tradycje.

Kulminacyjnym punktem imprezy jest wyścig około 40 łodzi, każda po 30 stóp długości. Należy spodziewać się ferii barw i sporego hałasu, ponieważ każda łódź jest pięknie przystrojona, a na jej pokładzie – oprócz 16 wioślarzy – znajduje się prowadzący bębniarz. Oglądanie takiego wyścigu dostarcza mnóstwo emocji, ale gdyby komuś to nie wystarczyło, to na brzegu również zaplanowano dodatkowe atrakcje dla dzieci i dorosłych. Można obejrzeć pokaz kung–fu, taniec smoka, albo spróbować prawdziwych, chińskich potraw i drinków. Wszystko po to, aby świętować nowy sezon w wielkim stylu.

The Dragon Boat Festival rozpocznie się w tym roku w niedzielę, 30 czerwca, o godzinie 10:00. Każdy, kto może dołączyć, powinien to zrobić!

Małgorzata Wróblewska

foto-zródło: www.facebook.com/canalival