BUDŻET OBYWATELSKI W CZASIE PANDEMII

Ponad 83 mln zł przeznaczono na realizację projektów mieszkańców Warszawy w ramach 7. edycji Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok.

Zgłoszono dokładnie 2242 pomysły, z czego 2043 dedykowanych było poszczególnym dzielnicom (najwięcej na Bielanach i Białołęce), w Wilanowie było ich 52.
Część projektów dotyczy ekologii lub ochrony środowiska, niektóre sportu i rekreacji, np. budowa boisk i skateparków. Jeszcze inne nawiązują do organizacji różnych wydarzeń, m.in. warsztatów i kin plenerowych.

Każdy zgłoszony projekt jest widoczny na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl.
W Wilanowie, w ubiegłej edycji budżetu, zadecydowano m.in. o utworzeniu ogrodów społecznościowych. Jeden z nich to Wege Park przy ul. Rzodkiewki (na razie projekt nie jest realizowany). W parku tym dzieci będą mogły oglądać, jak rosną warzywa, z którymi później mają do czynienia w kuchni i na talerzu.

Innym ciekawym projektem jest Społeczny Sad Wilanowski (obok Orlika przy ul. Ledóchowskiej), czyli przestrzeń zarówno do odpoczynku, jak i edukacji ekologicznej, szczególnie dla dzieci z pobliskich szkół.

Z powodu trwającej pandemii zaszły zmiany w harmonogramie budżetu partycypacyjnego. Z racji wprowadzenia licznych regulacji oraz zakazów, jego przeprowadzenie okazało się niemożliwe w pierwotnych terminach.

23 kwietnia br. zapadła decyzja o przedłużeniu okresu na ocenę projektów do 24 czerwca 2020 r. Dzięki temu, można mieć nadzieję, że ocena projektów będzie właściwa. Do 14 sierpnia będzie możliwe odwoływanie się od niedopuszczenia projektów do głosowania, czyli oceny negatywnej.

1 września 2020 r. rozpocznie się głosowanie mieszkańców Warszawy na wybrane projekty.
Ostatniego dnia września zostaną opublikowane wyniki i wraz z początkiem 2021 roku – zwycięskie projekty będzie można zrealizować. O ile oczywiście sytuacja związana z pandemią na to pozwoli.