Bajkowa moc świątecznych jarmarków

Tymczasowe bazary są częstym elementem krajobrazu krajów szybko rozwijających się. Rynki, jak ten w pobliżu Sadyby Best Mall, stają się permanentne i służą mieszkańcom osiedli oferując lepszej jakości, świeże produkty, niż działające w paraleli super- czy hipermarkety. Produkty z pierwszej ręki przyciągają zwolenników zdrowej żywności, którzy coraz częściej omijają duże sieci na rzecz żywności ze sprawdzonego, lokalnego źródła.

Wiem, bo sama co tydzień jeżdżę na bazarek po świeże warzywa i owoce. Te z supermarketu pozbawione są jakiegokolwiek zapachu. Mięso kupuję w pawilonie poleconym przez mamę – eksperta w dziedzinie zdrowego i smacznego gotowania – i od sprawdzonego hodowcy.

Mam niegasnącą nadzieję, że wysokiej klasy targ stanie wreszcie w sercu Miasteczka Wilanów. Organizowane co jakiś czas w weekendy eko bazarki czy okoliczne tymczasowe punkty handlowe, słusznie zwane przez mieszkańców „budami” są przejawem zapotrzebowania na taką ofertę. W tej chwili, przy wjeździe w ulicę Klimczaka, na działce Polnordu mamy wątpliwej urody nieformalne stoiska. Mimo, że ów pseudo ryneczek szpeci okolicę, to spełnia chyba swoją rolę. Zamiast rezygnować z tej oferty, należałoby raczej sformalizować jej obecność w ramach właściwej, długoterminowej strategii, mającej na celu stworzenie targu z prawdziwego zdarzenia, który jednocześnie wspierałby lokalnych rolników oraz zachęcał mieszkańców Miasteczka Wilanów do jedzenia świeżej, zdrowej żywności. Taki rynek jednak musi wyglądać! Czemu by nie zrobić w tym miejscu estetycznych, spójnych pod względem wyglądu stoisk, które już na Święta Bożego Narodzenia mogłyby stworzyć wysokiej klasy jarmark zlokalizowany w miejscu przyszłych placów miejskich. Tego typu świąteczne wioski – estetyczne i dobrze zorganizowane ryneczki pod chmurką, przekształcają długie zimowe wieczory wielu europejskich miast w miejsca pełne świątecznej atmosfery. Takie iście bajkowe obrazy przywołują wspomnienia o jarmarkach widzianych w Wiedniu, Bratysławie czy choćby tym aktualnie działającym we Wrocławiu.

Anna Mirska-Perry